Interwetten: Επτά διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα η Μπενφίκα

Για την 23η αγωνιστική της Primeira Liga, η Μπενφίκα φιλοξενεί την Τσάβες (23:15) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από την έβδομη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Μπενφίκα, μετά και από εκείνες επί των Ρίο Άβε (4-0 εντός), Σάντα Κλάρα (0-2 εκτός), Γκιμαράες (0-1 εκτός), Μποαβίστα (5-1 εντός), Σπόρτινγκ (2-4 εκτός) και Μαδέιρα (10-0 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Λάζε φιλοξενήθηκε από την Άβες, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3. Μόλις στο τρίτο λεπτό, άνοιξε το σκορ ο Σεφέροβιτς, ενώ στο 36′ ο Ράφα Σίλβα διπλασίασε τα τέρματα της. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Φρανσίσκο Φερέιρα, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας. Ο ίδιος αποβλήθηκε πέντε λεπτά αργότερα. Αυτό ήταν και το τέταρτο διαδοχικό της Over 2.5 στο πρωτάθλημα. Έφτασε έτσι τους 53 βαθμούς και είναι στη δεύτερη θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο Πόρτο, έχοντας ωστόσο και παιχνίδι λιγότερο. Στις οκτώ νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της, με τα πέντε πιο πρόσφατα να είναι νικηφόρα. Τα έξι τελευταία της ολοκληρώθηκαν με Over 2.5. Την Πέμπτη, έμεινε στο μηδέν με τη Γαλατασαράι, εντός έδρας, και πήρε την πρόκριση για τους “16” του Europa League, μετά τη νίκη (1-2) στο πρώτο ματς.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, η Τσάβες δεν πανηγύρισε τη νίκη, έχοντας προηγηθεί η ήττα από τη Μπράγκα (2-1 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τιάγκο Φερνάντες υποδέχθηκε τη Μποαβίστα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκάλο στο 44′, είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς στα ίσα, με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Τρίτο παιχνίδι από τα τέσσερα τελευταία της που ολοκληρώνεται με Under 2.5. με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 19 συνολικά και είναι στην 17η και προτελευταία θέση, πέντε πόντους πάνω από την ουραγό Φεϊρένσε και τέσσερις μακριά από τη σωτηρία. Στις δυο νίκες, μια ισοπαλία και οκτώ ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, με τις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της να είναι με N/G και Under 2.5.