Interwetten: Για να διατηρηθεί στην κορυφή η Γρανάδα

Για την 21η αγωνιστική της Segunda Division, η Κάντιθ υποδέχεται τη Γρανάδα (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κάντιθ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί της Λα Κορούνια (3-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άλβαρο φιλοξενήθηκε από την Οσασούνα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Παρότι προηγήθηκε με τον Άλεξ στο 19′, είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή πριν από το ημίχρονο (26′, 35′) και να παίρνει τη νίκη. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην έβδομη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 32 βαθμούς, ούσα δυο μακριά από την εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στα πέντε πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια της.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα προέρχεται η Γρανάδα, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ υποδέχθηκε την Αλμπαθέτε, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 63′, εν τέλει κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Φέντε Βίκο στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με την Τενερίφη (1-1 εκτός), φτάνοντας έτσι τους 39 βαθμούς, που τη φέρνουν στην κορυφή της κατηγορίας, στο +1 από την δεύτερη Αλμπαθέτε. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (3-2-0).