Interwetten: Ξεκάθαρο φαβορί η Λιλ

Για τη φάση των “32” του Coupe de France, η Σετ υποδέχεται τη Λιλ (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Σετ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Μπορντελέ (2-1 εκτός). Την Παρασκευή, η ομάδα του Νικολά Γκιμπάλ έπαιξε εντός έδρας με την Ρομοραντέν, στα πλαίσια της National 2, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από το δεύτερο μόλις λεπτό, κατάφερε να φτάσει προσωρινά στην ισοφάριση με τον Φορεστιέρ στο 45′. Στο όγδοο λεπτό όμως του δευτέρου ημιχρόνου, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, χωρίς να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση. Μετά από 17 αναμετρήσεις, βρίσκεται στην όγδοη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 22 βαθμούς, όσους έχει και η Μπορντελέ. Έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις. Στο φετινό Coupe de France, απέκλεισε τις Σεντ Ορέν (παρ. 1-2 εκτός), Ροντέζ (2-0 εντός) και Λιμονές (1-0 εντός).

Από ένα νικηφόρο σερί τριών αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Λιλ. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, την Παρασκευή, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ υποδέχθηκε την Αμιάν, της οποίας και επικράτησε με 2-1, ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέμπτο λεπτό, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με τον Ραφαέλ Λεάο στις καθυστερήσεις και στην πορεία να ολοκληρώσει την ανατροπή με τον Ξέκα, στο 85ο λεπτό. Έφτασε έτσι τους 40 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, απέχοντας 13 βαθμούς από την κορυφή, έχοντας παράλληλα και δυο ματς περισσότερα από την Παρί Σεν Ζερμέν. Πέντε νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις. Στο φετινό Coupe de France, απέκλεισε τη Σοσό (1-0 εντός).