Interwetten: Μεγάλη μάχη στον ημιτελικό του Κόπα Άφρικα!

interwetten logo

Για τον 2ο ημιτελικό του Κόπα Άφρικα διασταυρώνουν τα “ξίφη” τους Αλγερία και Νιγηρία και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος στοιχηματικών αγορών.

Οι Αλγερινοί είναι εντυπωσιακοί στη μέχρι τώρα πορεία τους στο θεσμό. Αρχικά προκρίθηκαν από τον 3ο όμιλο με το απόλυτο νικών, 2-0 την Κένυα, 1-0 την πολύ ισχυρή Σενεγάλη και 3-0 την Τανζανία. Στη φάση των 16 ήταν επιβλητικοί απέναντι στη Γουινέα και το τελικό 3-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Ήταν καλύτεροι και στον προημιτελικό απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού. Προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με τον Φεγκουλί και είχαν κι άλλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπουνετζά, να “καθαρίσουν” την υπόθεση πρόκριση, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση στο 63’ και χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να περάσουν στην 4αδα. Ηγετικός ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι Ριγιάντ Μαρέζ.

Η Νιγηρία είναι από τις παραδοσιακές δυνάμεις της ηπείρου και με τη φετινή της πορεία δείχνει ικανή να σηκώσει το τρόπαιο. Αρχικά προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 2ο όμιλο με δύο νίκες (1-0 το Μπουρουντί και 1-0 τη Γουινέα) και μία ήττα από τη Μαδαγασκάρη (0-2) στην τελευταία αγωνιστική. Συναρπαστικές οι αναμετρήσεις των “Σούπερ Αετών” στα νοκ άουτ. Στους 16 απέκλεισαν το Καμερούν (3-2) με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και στον προημιτελικό σκόραραν το νικητήριο τέρμα στο 89ο λεπτό απέναντι στη Νότιο Άφρική (2-1).