Interwetten: Όλα τα φώτα στρέφονται στην Κολωνία

Για την 21η αγωνιστική της 2. Bundesliga, η Κολωνία υποδέχεται τη Σαν Πάουλι (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Κολωνία, μετά και από εκείνη κόντρα στη Μπόχουμ (2-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρκους Άνφανγκ φιλοξενήθηκε από την Ουνιόν Βερολίνου, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα στην πορεία, για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Υποχώρησε έτσι στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς, ένα πόντο πίσω από την αποψινή της αντίπαλο και τέσσερις από το πρωτοπόρο Αμβούργο, έχοντας ωστόσο και παιχνίδι λιγότερο. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σαν Πάουλι, μετά και την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Ντάρμσταντ (2-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρκους Κοζίνσκι υποδέχθηκε την Ουνιόν Βερολίνου, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Αν και προηγήθηκε με 2-0, χάρη στα τέρματα των Αλαγκουί (23′) και Μάιερ (62′), είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς στα ίσα (84′, 86′). Εν τέλει όμως, το πέναλτι του Μάιερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, της χάρισε και τη νίκη. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 37 συνολικά και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ούσα στο +1 από την αποψινή της αντίπαλο και με παιχνίδι περισσότερο. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί μια φορά στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της (4-2-1).