Interwetten: Σκόραρε σε όλα τα εκτός της η Χάιντενχαϊμ

Για την 23η αγωνιστική της 2. Bundesliga, η Γκρόιτερ Φιρθ φιλοξενεί τη Χάιντενχαϊμ (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς στο πρωτάθλημα η Γκρόιτερ Φιρθ, μετά και τη νίκη επί της Ντούισμπουργκ (1-0 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Λάιτλ φιλοξενήθηκε από τη Χόλσταϊν Κίελ, με την οποία και ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2. Παρότι προηγήθηκε δυο φορές στο σκορ, με τα τέρματα των Γκριν (πεν. 50′) και Καλιτζούρι (84′), δέχθηκε ισάριθμες φορές την ισοφάριση, με το τελικό αποτέλεσμα μάλιστα να γράφεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τα επτά από τα οκτώ τελευταία της ολοκληρώθηκαν με N/G. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 28 συνολικά και βρίσκεται στην 10η θέση, απέχοντας οκτώ πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Παράλληλα, με τέρματα 24 υπέρ και 40 κατά, διαθέτει μια από τις χειρότερες επιθέσεις και άμυνες της κατηγορίας. Εντός έδρας έχει τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες, έχοντας ηττηθεί στα δυο από τα τρία πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια της.

Από ένα αήττητο σερί οκτώ αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα η Χάιντενχαϊμ, όπου και μετράει πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Σμιντ υποδέχθηκε το Αμβούργο, με το οποίο μοιράστηκε από ένα βαθμό μετά και το μεταξύ τους 2-2. Παρότι πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τα τέρματα των Ντορς (16′) και Γκλάτσελ (54′), δέχθηκε ισάριθμες φορές την ισοφάριση (30′, 70′) για το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό ήταν και το ένατο παιχνίδι της από τα δέκα πιο πρόσφατα, στο οποίο σημειώνεται G/G. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 38 συνολικά και βρίσκεται στην τρίτη θέση, ένα πόντο πίσω από την τρίτη Κολωνία, η οποία έχει και ένα ματς λιγότερο. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει σε όλες, ενώ έμεινε αήττητη στις επτά τελευταίες της (3-4-0).