Interwetten: Τα βλέμματα στο “Veltins-Arena”

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Σάλκε υποδέχεται τη Βόλφσμπουργκ (19:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Μετά από τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, με δυο ισοπαλίες και δυο ήττες, η Σάλκε κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο αντιμετώπισε τη Στουτγκάρδη, εκτός έδρας, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Οι Σκρίμπσκι (10′) και Σανέ (70′) έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους, πριν η Στουτγκάρδη μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας προσωρινά στο 76′. Δυο λεπτά αργότερα όμως, ο Κούτουσου διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την ομάδα του. Έφτασε έτσι τους 18 βαθμούς και βρίσκεται στην 13η θέση, όπου “συγκατοικεί” με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, ενώ απέχει τέσσερις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Τρεις νίκες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στα δυο τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια.

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων στο πρωτάθλημα προέρχεται η Βόλφσμπουργκ, όπου και μετράει πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία αντιμετώπισε την Άουγκσμπουργκ, εκτός έδρας, παίρνοντας τη νίκη με 2-3. Αν και ευτύχησε να προηγείται στην ανάπαυλα με 0-2, χάρη στους Γκιλαβόγκι (33′) και Ουίλιαμ (41′), είδε την αντίπαλο να φτάνει στην ισοφάριση, στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Εν τέλει όμως, το τέρμα του Γκέχαρντ στο 89ο λεπτό, ήταν και αυτό που της χάρισε τη νίκη. Κάπως έτσι, έφτασε τους 28 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση, απέχοντας τρεις πόντους από την τετράδα. Στις πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (4-1-0).