Over/Under στο ημίχρονο: Οι ευκαιρίες που παρουσιάζονται

Πολλοί παίκτες επιλέγουν την πρόβλεψη αποτελέσματος στο ημίχρονο μίας αναμέτρησης. Μιλάμε για ένα πιο σίγουρο bet, καθώς το χρονικό διάστημα είναι μικρότερο. Ωστόσο, δεν παρουσιάζουν ενδιαφέρον μόνο τα αποτελέσματα των ημιχρόνων, αλλά και τα γκολ που θα σημειωθούν.

Η αγορά των Over/Under στο πρώτο μέρος των αγώνων υπάρχει εδώ και καιρό, ωστόσο είναι αλήθεια ότι δεν τα προτιμούν πολλοί. Κακώς, θα επισημάνουμε εμείς απ’ την πλευρά μας, διότι προκύπτουν αρκετές ευκαιρίες.

Κυριαρχεί η άποψη ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι «κλειστά» και ότι συνήθως κλείνουν το ημίχρονο χωρίς γκολ (0-0). Με βάση τα νούμερα και τα στατιστικά από σχεδόν όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει, αφού σχεδόν το 1/3 των πρώτων ημιχρόνων τελειώνει με εκατέρωθεν γκολ, άρα Over 1,5 ημίχρονο, ενώ αντίστοιχο είναι το ποσοστό και στα Over 2,5.

Γίνεται αντιληπτό, ότι τα πρώτα 45 λεπτά δεν προσφέρονται μόνο για παιχνίδια που εκτιμούμε ότι θα πάνε με κλειστό σκορ, αλλά οφείλουμε να αναζητήσουμε τις αναμετρήσεις που μπορούν να «ανοίξουν». Συμπερασματικά, το Over 1,5 είναι ένα σημείο που πρέπει να κοιτάμε συχνά για τα πρώτα ημίχρονα, ειδικά σε πρωταθλήματα με αυξημένο ρυθμό απ’ την αρχή.